Vianoce: Láska v čase cholery

Autor: Michaela Brunovská | 30.11.2012 o 9:00 | (upravené 30.11.2012 o 11:17) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  606x

Kolumbijský spisovateľ Gabriel Márquez, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1982, mi svojím knižným titulom Láska v čase cholery, vnukol podnet. Presne pomenoval dobu, v ktorej sa odohráva každoročný vianočný príbeh. A tak magický realizmus, ako sa zvykne označovať literárne obdobie Márquezových diel, nadobúda v tomto kontexte nový zmysel.

Vianoce,  sú sviatok pokoja s prívlastkom „miluj blížneho svojho."  Zástupcovia marketingovej rafinérie k slovesu „miluj", pridali ešte verbum „obdaruj", a ako dodatok:  „nech je hojnosť tvojich darov požehnaná!" Malými písmenkami pod čiarou sa spomína: „Aj naša červená Kniha pokladnice ti bude vďačná. Myslí na teba každý deň, na sklonku mesiaca aj celého roka."

Na stromoch sú povešané svetielka najrôznejších farieb, tvarov a frekvencií blikania. Navzájom sa predbiehajú v tom, kto upúta pozornosť. Nič netušiace obete sa ocitnú v rozprávkovej krajine. Tí citlivejší môžu mať nábeh na rôzne psychózy, ktoré sa prejavujú navonok, v podobe očných tikov, alebo dovnútra. Dovnútra však nevidíme, takže si pokojne pestujme akúkoľvek chorobu. Nikoho to aj tak nezaujíma.

Zaujímavými údajmi sú len čísla - tržby z predaja tovarov, služieb, počet návštevníkov webstránok s inzerciou, počet kliknutí na bannery atď. Jednoducho zisk v akejkoľvek podobe. V tomto priemysle sa vyžívajú obchoďáci, počítačoví experti, riadiaci pracovníci, analytici, reklamné a mediálne agentúry, grafické štúdia  a samozrejme najviac inzerenti. Zabudnime však na to, že sa budú podpisovať pod vyššie uvedené nálepky. Najväčším lingvistickým prešľapom je pojem predavači. Po novom sa totiž títo premotivovaní zamestnanci skrývajú pod názvy pozícii s tými najkreatívnejšími slovnými spojeniami, ktorým ani slovník nerozumie.  Samozrejmosťou je anglický jazyk, ktorý vzbudzuje dojem dôležitosti, a dokáže zabaliť aj tú najobyčajnejšiu činnosť do ligotavého obalu. Tajomnosť onoho výrazu robí pozíciu ešte príťažlivejšou, a rešpektovanejšou (lebo nikto nevie o čo ide). Ale aby ani zákazník nebol ukrátený o tento punc výnimočnosti, voláme ho customer.

A tak sa títo nevinní customers, stávajú obeťami vianočnej cholery. Je nákazlivá, a nájde si každého. Snaží sa nás zachytiť pri televíznom a rádiovom prijímači svojimi „nadupanými" spotmi, vyskočiť zo všetkých internetových stránok, vtierať sa do priazne v tlači na každej (druhej) strane. Neušetrí ani radikálov, ktorí nevlastnia/nepodporujú tieto média. V plnej sile nasadia billboardy s grafikou, ktorá sa nedá prehliadnuť. Tí odvážnejší zvolia aj iné ambientné média  ako dopravné prostriedky, chodníky, lavičky, budovy, aby ani náhodou neunikli našej arogantnej slepote a hluchote.

Živnou pôdou pre vianočné vírusy sú obchodné domy. Letí zlatá, strieborná, červená farba použitá na atrapy zvierat v nadživotnej veľkosti umiestnené vo vonkajších aj vnútorných priestoroch. Čím netradičnejšie zviera pre tematiku Vianoc, tým lepšie, pretože otvára diskusiu a objektívy fotoaparátov, a to je cieľom. „Vidíííš to? Pome tam, odfotíme sa a postneme na facebook.. Né, ešte raz. Tu vyzerám ako krava. Ok, idem to šeernuť. " Jedna z možných hlášok, ktoré sú k počutiu v daných ohrozených lokalitách.

Všade sa tlačí kopec ľudí, každý si chce uchmatnúť svoj exluzívny úlovok. Peňaženky sa húfne otvárajú, kreditky pípajú, papieriky šuštia a aj cengot mincí poteší. Hudba sa mieša zo všetkých strán - tristo verzií prespievaných kolied s Mariou Carey, Georgom Michaelom, Celine Dion, Ivetou Bartošovou, Desmodom, Nagyom, Žbirkom.. Vedenia, ktoré v sebe nepochovali ešte poslednú štipku vkusu, radšej pustia Franka Sinatru, Deana Martina alebo sa odvezú domov s Chrisom Rea.

Pokročilejšou zbraňou hromadného ničenia sú vyššie inštitúcie ako banky alebo nebankové subjekty, ktoré ponúkajú možnosť požičať si - samozrejme veľmi výhodne s takmer nulovým úrokom, bez papierovačiek, bez čakania, bez ručenia. Veď oni by sa pre nás od dobroty aj rozkrájali, dávajú nám z posledného. Prečo ich rovno nepremenujeme na charitu, keď poskytujú bezodplatne takúto humanitárnu pomoc? Hotoví samaritáni.

Rodičia v snahe dopriať svojim deťom čo najviac - kúpiť im vytúžené notebooky, „I - produkty", domáce kino,  alebo poriadnu lyžovačku niekam do Tatier, Álp, sa poriadne zadlžia.

Ale sú Vianoce! Nie je čas na vrásky, bedákanie. Všetci povinne usmievať sa!!! Cvak, cvak! To pôjde do rodinného albumu. Nech všetci vidia ako nám je dobre.

Poďme sa hrať na pôst a večer sa poriadne nažrať piatimi chodmi. Ham, ham, ham. V mene všetkých hladujúcich detí  plytvajme tonami jedla. Hlavne pozor na rybie kosti, aby to nebola naša posledná večera!

Poďme sa ľúbiť, objímať sa, bozkávať sa, tešiť sa.. nech je vidno v tvári tie nefalšované iskry v očiach. Poďme rúbať stromy, ovešať ich drahými trblietavými gýčmi v hodnote desať centov za premrštenú predajnú sumu, obhádžme sa darčekmi od výmyslu sveta. Nech je ten strom v našej obývačke ledva vidieť.

Na okno si nalepme nejaké hviezdičky, mikulášov, snehové vločky a samozrejme svetielka! Nezabúdajme na svetlá! Blik-blik, tu smeee! Aj z nás vyžmýkali prachy, aby sme ukázali ako sa všetci náramne moc moc ľúbime! Zavŕšme to sexom pod stromčekom, keď pôjdu deti spať, v novom čipkovanom pekelne drahom prádle. Ale pozor, opatrne! Aby na nás nepopadali salónky alebo tie úžasne gule v trendy odtieni podľa magazínu Shiny shit.

Spravme si firemný večierok, prezlečme sa za anjelov, čertov, kurtizány alebo sobov. Opime sa do nemoty a potykajme si so svojimi nadriadenými. Vtierajme sa do priazne svojich klientov, ktorí nám doteraz zadávali šialené úlohy s nesplniteľnými deadlinami. Slová ASAP sa na oplátku vymenia za  „Na zdravie"  a zvuk rinčiaceho telefónu za hlasné štrngnutie pohármi. Čin-čin!  Sýýýr! Ešte jedna hromadná trápna fotka, ktorú si zajtra vyvesíme na nástenku!

Poďme si v tento deň odpustiť všetky naše hriechy, ktoré sme voči sebe spáchali. Nevadí, že sme na seba celý rok nemali čas, nadávali si, hádali sa, ignorovali sa, ponižovali sa navzájom - pretože v TENTO JEDINEČNÝ DEŇ sa to zmazáva.

Vymazať - ste si istí? Áno, poprosím všetky životné traumy a bolesti do koša.  Ok, dočasne vymazané. Zajtra to môžete zo špinavej bielizne vytiahnuť a vyvesiť pokojne aj na balkón. Ale dnes nie.

Dnes panuje všade naokolo láska, pokoj, spolupatričnosť. Tak nech žije(me) v zdraví i v cholere.

Štastné a veselé!

.. Ak zavoláte hneď teraz, dostanete extra oblbovák zdarma !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?